تاریخ انتشار:۰۱ فروردین ۱۳۹۵در ۶:۱۲ ق.ظ کد خبر:920 تعداد بازديد: 132977 بازدید

همزمان با طرح موضوع احتمال تحریم دوباره از سوی امریکا

آزمایش های موشکی ایران حاوی چه پیامی هستند؟

image_pdfimage_print

در حالی که توافق هسته ای میان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ نقطه عطفی در تاریخ برنامه هسته ای بود با این حال، به نظر می رسد که افزایش تنش میان تهران – واشنگتن درباره موضوعات دیگر از جمله ازمایش های موشکی ایران در حال تاثیرگذاری بر روند اجرای برجام است. جمهوریخواهان استدلال می کنند که آزمایش های اخیر ایران ناقض قطعنامه ممنوعیت ازمایش موشکی ایران بوده است و در مقابل دولت اوباما وضع تحریم ها علیه ایران را در این باره به تعویق انداخته است.

به گزارش خرداد، در این باره رادیو “پی بی اس” امریکا با “کریم سچادپور پوهشگر ایرانی بنیاد کارنگی مصاحبه کرده و نظر او را درباره آزمایش های موشکی ایران و پیام احتمالی آن برای کشورهای دیگر جویا شده است. او در پاسخ به این پرسش که هدف احتمالی ایران از این آزمایش ها چه بوده است می گوید:”من فکر می کنم که آزمایش های موشکی اخیر ایران پیام به امریکا بود که بگوید توافق هسته ای لزوما به معنای زمینه سازی شرابط برای بهبود روابط دو کشور و ایجاد روابط حسنه در تمامی جنبه ها میان تهران و واشنگتن نیست. این پیام خارجی آن بود. برای داخل نیز گمان می کنم این ازمایش پیامش به مردم ایران آن بود که توافق هسته ای به معنای ضعف ایران نیست و جمهوری اسلامی ایران کماکان قدرتمند است و در کنترل اوضاع را در دست دارد”.

سجادپور در پاسخ به این پرسش که موضوع ازمایش های موشکی چه تبعات حقوقی می تواند برای ایران داشته باشد می گوید:”ازمایش های موشکی ناقض توافق هسته ای نیستند اما از دید کشورهای غربی ناقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل هستند. فکر می کنم این یک معضل اساسی برای دولت اوباما خواهد بود. از سویی دولت اوباما می خواهد توافق هسته ای با ایران را دستاورد سیاست خارجی خود بداند و نمی خواهد با وضع تحریم های تازه آن را تضعیف کند و از سوی دیگر باید پاسخگوی مطالبات نمیاندگان کنگره باشد”.

سجادپور در ادامه می گوید که گمان نمی کند قصد واقعی کاه سفید کارشکنی در روند اجرای برجام باشد که به طور بالقوه می تواند پلی میان ایران و غرب باشد. در همان حال اما دولت اوباما مجبور به واکش نشان دادن در قبال اقدامات اخیر ایران است.

خبرنگار پی بی اس در ادامه اشاره می کند که اکنون جمهوریخواهان می گویند ببینید ما می گفتیم که ایران قابل اعتماد نیست. سجادپور اما در پاسخ می گوید که فکر می کند فشار اصلی نه از سوی نمایندگان جمهوریخواه که از جانب نمایندگان دموکراتی است که از دولت اوباما پشتیبانی می کنند و در این باره می افزاید:”اوباما توافقی۱۰ ساله را با ایران امضا کرده است اما نمایندگان حامی آن می خواهند تاثیرات توافق را در کوتاه مدت و در ماه های پیش رو ببینند در نتیجه این توافق خطرناک است و کارشکنان  بسیاری در تهران و واشنگتن در مسیرش وجود دارند”.

سجادپور در ادامه اشاره می کند که تضاد منافع ایران و امریکا در منطقه می تواند وضعیت تنش را بدتر نیز بکند و در این باره می افزاید:”اکنون ایران و امریکا در حوزه مسائلی چون بحران سوریه، مسئله منازعه اسرائیل و فلسطین با یکدیگر مشکل دارند و این مسئله را پیچیده تر می کند”.

سجادپور در پایان اشاره می کند که در داخل ایران تندروها در اقلیت هستند اما متاسفانه از قدرت سیاسی و نفوذ در بخش های مهم برخوردار هستند و همین موضوع کار را برای دولت روحانی دشوار می سازد.

Go to TOP