تاریخ انتشار:۰۱ فروردین ۱۳۹۵در ۶:۱۲ ق.ظ کد خبر:920 تعداد بازديد: 132986 بازدید

حمله به سفارت عربستان مانند کار دولت عربستان محکوم است

image_pdfimage_print

دکتر شهاب اشراقی: چند روزی است که بحث اعدام شیخ نمر و بعد هم حمله خودسرانه به سفارت عربستان نقل محافل رسمی و غیررسمی شده است. به نطر می رسد هر دوی این اعمال محکوم است.

فکر نمیکنم هیچ عقل سلیمی باشد که عمکلرد عربستان را در سالهای گذشته تا امروز تایید کند. وضعیت دولت عربستان و تندروی هایی که نام اسلام را لکه دار می کنند بر کسی پوشیده نیست، اما سوال اینجاست که در برابر این دولت چه باید کرد؟ برای تبیین این مساله مثال معروفی است که می تواند جواب را روشن کند. سوال این است که شما در برابر یک سگ هار بیمار که فقط قصد گاز گرفتن دارد، چه میکنید؟ یا باید او را نابود کنید یا از او فاصله بگیرید تا به شما آسیبی نرسد.

دولت می توانست خیلی قبل از این در موقعیتهای بهتر  از عربستان دوری کند، ولی این کار را نکرد. آن هم در شرایطی که به نظر نمی رسد روابط دیپلماتیک با این کشور برای ما منفعتی داشته باشد. پس در اینجا دولت مقصر است، چرا که او در زمان مقتضی واکنش مناسبی نشان نداد. شاید بگویید این اصلا دیپلماتیک نیست. از شما می پرسم که قطع روابط کانادا با ما به چه بهانه ای بود و آیا دلایل ما برای قطع روابط با عربستان در طول این سالها از حادثه حمله به سفارت ایران در لبنان در سال ۹۲ توسط گروه مورد حمایت عربستان، اتفاقاتی که برای حجاج ما در منا افتاد یا تجاوز آل سعود به یمن از بهانه کانادا کمتر و بی ارزش تر بود یا حتی از بهانه کنونی سعودی ها؟ یادمان هست که در حمله به سفارت ایران در سال ۹۲، ۲۳ نفر کشته شدند ولی در حمله به سفارت عربستان در تهران خون از بینی کسی نیامد. پس واضح است که ما فرصتهای دوری از یک سگ هار بیمار را از دست دادیم.

اما آیا تجاوز به سفارت و امکان عربستان در ایران کار درستی است؟ آیا مردم میتوانند خود اقداماتی در این زمینه انجام دهند؟ جواب قطعا خیر است. نه دولت و نه مردم نمی توانند بر خلاف تعهدات خود رفتار کنند. ما عهد کرده بودیم که از اماکن عربستان در ایران حفاظت میکنیم. عدم وفای به عهد به هیچ بهانه ای قابل قبول نیست. اگر می گوییم دولت روابطش با عربستان را لغو یا محدودتر می کرد به معنای اشغال سفارت آن کشور نیست. بلکه منظور آن است که این امر به صورت کاملا دیپلماتیک انجام شود. در هر حال آبروی ما، آبروی اسلام است. اسلامی است که بسیاری از اعراب آبروی آن را می برند. ما نباید به جمع آنها بپیوندیم.

به  نظر من اگر با خاطیان و مجرمان این حادثه برخورد قاطع شود آبروی ما و آبروی اسلام و آبروی امام زمان (عج) حفظ شده است و این یک وظیفه بر دوش همه مردم و مسوولین است.

Go to TOP