تاریخ انتشار:۰۱ فروردین ۱۳۹۵در ۶:۱۲ ق.ظ کد خبر:920 تعداد بازديد: 126777 بازدید

در پی اقدامات اخیر امارات متحده عربی

چرا امارات متحده عربی در مناقشه اخیر جانب عربستان را گرفت

image_pdfimage_print

دکتر شهاب اشراقی: در چند روز اخیر که برخی از کشورهای عربی در پی درخواست نامعقول عربستان سعودی، کاهش روابط با ایران و اقدامات خصمانه مانند عدم انجام مسابقات ورزشی از جمله فوتبال در ایران را در دستور کار خود قرار دادند، سوال مهمی در شبکه های مجازی دست به دست می شد و آن این که چه دلیلی برای امارات متحده عربی با این میزان از روابط تجاری فیمابین در موضع گیریهایش وجود دارد.

شاید اگر ساده اندیشانه به این سوال بخواهیم پاسخ دهیم می توانیم بگوییم سران این کشور تجربه کافی ندارند یا عربستان فشار زیادی را بر روی آنها تحمیل کرده است. اما اگر به سابقه روابط با این کشور نگاهی بیاندازیم درخواهیم یافت که این گونه نیست و این کشور در شرایطی حداقل مشابه شرایط کنونی از هر گونه اقدام تنش آفرین در روابطش با ایران اجتناب کرده است.

اگر کمی با تعمق در وضعیت کنونی و آینده روابطمان با این کشور نظر کنیم، درخواهیم یافت که این کشور می داند با برداشته شدن تحریمها عملا جایگاهش در روابط تجاری با ایران به خطر جدی خواهد افتاد. بسیار واضح است که ایران به دلیل تحریمها از این کشور به عنوان یک کارگزار ثالث در معاملات جهانی بهره برد و با لغو تحریمها عملا چنین کارکردی برای این کشور قابل تصور نیست. از سوی دیگر در صورت عدم لغو تحریمها کشور دیگری برای ایران جهت انجام این نقش وجود ندارد.

پس میتوان به این نتیجه رسید که حاکمان امارات متحده عربی در فکر ایجاد یک نقش جدید در منطقه هستند تا بتوانند رشد سالهای اخیر خود را حفظ کنند و برای ایفای این نقش به عربستانی چشم دوخته اند که رفته رفته روابطش با غرب و شرق به کدورت می گراید. به دیگر بیان امارات متحده عربی در صدد است نقشی را که برای ایران بازی می کرد به گونه ای دیگر برای عربستان بازی کند؛ به این معنا که واسطه ای میان عربستان وشرکتهای بین المللی باشد.


ارسال نظر

Go to TOP