تاریخ انتشار:۰۱ فروردین ۱۳۹۵در ۶:۱۲ ق.ظ کد خبر:920 تعداد بازديد: 132964 بازدید

نظر دکتر اشراقی؛

برجام و افسوس هایش

image_pdfimage_print

دکتر شهاب اشراقی: دیشب برجام بالاخره به مرحله اجرا درآمد. اگر از تفاسیر مختلف در این زمینه بگذریم که آیا می شد از طرف مقابل امتیازات بیشتری گرفت و آیا نتایج برجام برای ما قابل دستیابی هست یا طرف مقابل به بهانه های مختلف دیگر نخواهد گذاشت از برجام چیزی عاید ما شود. از همه این سوالات که بگذریم، به چند افسوس می رسیم:

۱٫ میدانیم که تحریم مانند زندان است. همان طور که یک زندانی حاضر است همه چیزش را بدهد که آزاد شود، به ویژه اگر به ناحق زندانی شده باشد، در تحریم های ظالمانه هم همین طور است، اما افسوس که در بیانیه پایانی نام ایران به صورت برابر با سایر کشورهادرج نشده بود. ببه متن بیانیه توجه نمایید:

… از آنجا که ایران به تعهدات خود عمل کرده است، امروز تحریم‌های مالی و اقتصادی ملی و چندجانبه مربوط به برنامه هسته‌ای ایران منطبق با برجام برداشته شد. اتحادیه اروپایی، کشورهای ۱+۵، مرکب از جمهوری خلق چین، جمهوری فرانسه، جمهوری فدرال آلمان، فدراسیون روسیه، کشور پادشاهی بریتانیا و ایرلند شمالی و ایالات متحده آمریکا و ایران همچنین در زمینه استفاده‌های صلح آمیز از انرژی هسته‌ای، در چارچوب برجام، همکاری خواهند کرد. …

ای کاش نام ایران هم با عنوان جمهوری اسلامی ایران قرائت می شد.

۲٫می توان درک کردکه یک زندانی به تنها چیزی که فکر میکند آزادی است و حوصله کار سازنده ای در زندان ندارد، اما افسوس که ما از فرصت تحریمها برای سازماندهی مجدد اقتصاد خود استفاده نکردیم. ای کاش در شرایط تحریم، نظام مالیاتی را اصلاح می کردیم، دانه درشتهای مفاسد اقتصادی را به سزای کارشان می رساندیم، نظام حمایت از کسب و کار را سامان می دادیم، مشکلات شفافیت بورس را درست میکردیم و هزاران کاری که می توانستیم بکنیم و دست روی دست گذاشتیم یا به اندازه کافی سعی نکردیم.

۳٫ می توان حدس زدکه چقدر دولت از اجرای برجام خوشحال است و برنامه های سیاست داخلی خود در سالهای پیش رو را بر مبنای آن قرار میدهد. اما افسوس که برجام یک قرارداد بلندمدت و فراگیر در کشور است. ای کاش برای این طرح ملی با احزاب دیگر همدلی بیشتری صورت میگرفت. شاید می شد افتخار آن را با دیگران سهیم شد. یادمان باشد که باید برای ۸ تا ۱۵ سال دیگر حواسمان به خیلی از چیزها باشد. چیزهای با ربط و بی ربط به برنامه هسته ای. طرف مقابل در برجام به هر دلیل واهی میتواند تمام تعهدات خود را زیر پا بگذارد و باز هم یادمان باشد که آن چه ما انجام داده ایم عملا غیر قابل برگشت است. ای کاش همه با هم بتوانیم برای ۱۵ سال دیگر بهانه ای حتی در زمینه های دیگر به دشمن ندهیم که تعهدات خود را زیر پا بگذارد و آن چه ما با هزینه های گزاف و امتیازات زیاد بدست آورده ایم به یکباره تصاحب کند.

و من الله توفیق

كلمات كليدي: , , ,

مطالب مرتبط

Go to TOP