تاریخ انتشار:۰۱ فروردین ۱۳۹۵در ۶:۱۲ ق.ظ کد خبر:920 تعداد بازديد: 116227 بازدید

در شرایط پساتحریم

دیدگاه های مختلف در خصوص چگونگی بازگشت ایران به بازار جهانی نفت

image_pdfimage_print

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات انرژی ، صنعت و معدن این مرکز ضمن اعلام این مطلب که نفت به عنوان یک دارایی در بازارهای مالی با سرمایه گذاری های هنگفتی همراه است افزود: از منظر اقتصادی هر شوکی که به قیمت نفت وارد شود، ممکن است آن را در هر جهتی مانند وضعیت کنونی قیمت به سمت پایین سوق دهد.

این گزارش می افزاید: پیش بینی های متعدد بازار آتی نفت نشان می دهد که قیمت های کنونی بازار در صورت برطرف نشدن عوامل بر هم زننده تعادل عرضه و تقاضا همچنان روند کاهشی خواهد داشت.

لغو تحریم های ایران در شرایطی اتفاق افتاد که اکثر کشورهای تولیدکننده منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی (منا) با تشدید درگیری ها و خسارت بر میادین نفتی مواجه هستند. درگیری های لیبی، یمن، عراق وسوریه صدمات بسیار جدی بر اقتصادشان وارد کرده است. اکثر صادرکنندگان نفت این منطقه (منا) با کاهش تقریبا ۴۰ درصدی یا بیشتر تولید نفت خود مواجه شده اند و لذا پیش بینی می شود با لغو تحریم های ایران، احیای اقتصادی با سرعت بیشتری پیش رود. البته ورود یک میلیون بشکه نفت در روز به بازار حدود ۱۳ درصد از قیمت های کنونی نفت در سال ۲۰۱۶ خواهد کاست.

این گزارش می افزاید: بر اساس نظر تحلیلگران موسسه مشاوره «اس .وی.بی» ایران از لحاظ فنی قادر است طی ۶-۱۲ ماه روزانه ۸۰۰ هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی به تولید خود بیافزاید، هرگونه افزایش تولید به لغو تحریم های مرتبط با صنعت نفت ایران و توانایی شرکت ملی نفت ایران برای بازاریابی و فروش نفت و مایعات تولیدی اضافه بستگی دارد. بر اساس سناریوهای این موسسه تا سال ۲۰۲۰ با تکمیل پروژه های توسعه میدان های نفتی غرب کارون (به ویژه آزادگان شمالی و جنوبی ، یاران و یادآوران) ، ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه به مجموع تولید نفت خام ایران افزوده می شود. ایران برای احیای ظرفیت تولید نفت خام خود مطابق با میزان تولید در سال ۲۰۱۱ ، حداقل سه تا چهار سال زمان نیاز دارد.


ارسال نظر

Go to TOP