تاریخ انتشار:20 مارس 2016در 6:12 ق.ظ کد خبر:920 تعداد بازديد: 141641 بازدید

در آستانه بررسی لایحه برنامه ششم توسعه

بررسی ضرورت ها و رویکردهای پیشنهادی برای برنامه ششم توسعه

image_pdfimage_print

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفاتر مطالعات اقتصادی و بخش عمومی این مرکز در قالب گزارش مشترکی با بیان این مطلب که اقتصاد ایران در یک دهه گذشته با شوک های اقتصادی متعددی روبرو بوده و در کنار این موارد با تحریم های اقتصادی نیز روبرو شده است، افزود: تاثیر مجموعه این شرایط باعث شده است که از یکسو ظرفیت تولید در اقتصاد ایران کاهش یابد و از سوی دیگر نظام انگیزشی اقتصاد و سازوکارهای ایجاد انگیزش توسط نظام بازار تخریب شود.

در مقابل قدرت منطقه ای ایران به اذعان تحلیلگران افزایش یافته است و کشور ایران یکی از امن ترین کشورهای منطقه خاورمیانه شده که خود یکی از ناامن ترین مناطق جهان است. ثبات سیاسی ایران (در عین وجود رقابت قاعده مند گروه های سیاسی درون آن) در یک فضای امن نیاز به مکملی به نام ثبات اقتصادی و رشد و توسعه اقتصادی پایدار دارد.

در شرایط کنونی از یک سو کشور نیاز دارد که قدرت اقتصادی خود را همتراز قدرت سیاسی افزایش دهد و از سوی دیگر اقتصاد ایران با تناقض های سیاستگذاری اقتصادی روبرو است. از این رو برای گذار امن و سلامت از شرایط کنونی نیاز است وفاق ملی در کشور شکل گیرد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی خطوط راهنمای کلی برای ارتقای قدرت اقتصادی ارائه کرده اند. در این شرایط برنامه ششم توسعه محملی است برای شکل گیری وفاق ملی به عنوان برنامه میان مدت حاکمیت و نه برنامه دولت.

Go to TOP