تاریخ انتشار:۰۱ فروردین ۱۳۹۵در ۶:۱۲ ق.ظ کد خبر:920 تعداد بازديد: 116224 بازدید

پایگاه اطلاع رسانی اقتصاد مقاومتی راه اندازی شد

image_pdfimage_print

iranwareپایگاه اطلاع رسانی اقتصاد مقاومتی با همکاری دکتر اشراقی راه اندازی شد.

آدرس این پایگاه: http://iran-ware.ir

در این پایگاه اطلس اقتصاد مقاومتی ارائه شده است.

اطلس اقتصاد مقاومتی، مجموعه ای نمودارهای تولید و مصرف محصولات در دسته بندی های متنوع (تا اینجا ۱۲۴۰ دسته) است که با بومی سازی و تغییراتی در شاخص پیچیدگی محصول به دست آمده است. این شاخص توسط دانشگاه هاروارد و موسسه فناوری ماساچوست تهیه شده و از سال ۲۰۰۰۶ همه ساله برای کشورهای جهان اندازه گیری می شود.

این شاخص نزدیک ترین شاخص به شاخص های اقتصاد مقاومتی است که توسط رهبر معظم انقلاب تبیین شده اند. شاخص پیچیدگی محصول دلالت بر آن دارد که محصولاتی که دارای دانش سطح بالاتری در خود هستند یا کشورهای کمتری قادر به تولید آنها هستند و در مقابل کشورهای زیادی خواهان آنها هستند، از مقدار بزرگتری برخوردارند. به دیگر بیان ارزش اقتصادی بالاتری دارند. و برعکس محصولاتی که دارای سطح دانش پایینی هستند و کشورهای زیادی در جهان قادر به تولید آنها هستند مقدار کمتر و منفی دارند. به دیگر بیان این محصولات ارزش اقتصادی پایین تری دارد و می توان به راحتی در بازار با قیمت پایین کسب نمود.

آن چه مقام معظم رهبری از اقتصاد مقاومتی تبیین کرده اند، با تغییراتی از جمله توجه به ظرفیتهای کشور و میزان نیازمندی در خود کشور در این شاخص قابل تبیین است. به دیگر بیان اگر شاخص پیچیدگی محصول به کمیابی در سطح جهان اشاره دارد و آن را مزیت می داند، ما باید به کمبود و میزان مصرف محصولات در کشور توجه ویژه ای داشته باشیم. ممکن است یک محصول ارزش اقتصادی بالایی بر اساس شاخص پیچیدگی نداشته باشد مانند شکر که در رده ۱۱۵۸ و دارای اندازه ۲٫۱۵۳۳۸ – می باشد. اما برای کشور استراتژیک است و در اقتصاد مقاومتی باید دارای توجه ویژه ای شود.

در نهایت اطلس اقتصاد مقاومتی به ما نشان میدهد هر استان چه محصولاتی را به چه میزان تولید و مصرف میکند. هرچه میزان تولیدات یک استان دارای شاخص اقتصاد مقاومتی بیشتری باشد، آن استان در جهت اقتصاد مقاومتی گامهای بلندتری برداشته است و هر چه میزان تولیدات از مصارف پیشی بگیرد، نشان خودکفایی خواهد بود.

بر این اساس، فعالیت های این مجموعه عبارتند از:

جمع آوری داده های مربوط به محصولات تولیدی و مصرفی در سطح استانها در دسته های متنوع محاسبه اندازه شاخص اقتصاد مقاومتی با بومی سازی شاخص پیچیدگی محصول (برگرفته از پژووهش دانشگاه هاروارد و موسسه فناوری ماساچوست) برای محصولات تولیدی و مصرفی کشورمان اندازه گیری و نمایش میزان تولید و مصرف محصولات در نمودارهای جداگانه برای هر استان


ارسال نظر

Go to TOP