تاریخ انتشار:20 مارس 2016در 6:12 ق.ظ کد خبر:920 تعداد بازديد: 141615 بازدید

به گزارش مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی

نکاتی درباره ضرورت اصلاح قانون هدفمند کردن یارانه ها

image_pdfimage_print

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات بخش عمومی ابن مرکز در این گزارش با بیان این مطلب که موضوع هدفمند کردن یارانه ها، بدون شک یکی از بحث برانگیزترین و چالشی ترین موضوعات اقتصاد ایران طی دهه گذشته بوده است، افزود: در این برهه، با پایان یافتن مهلت قانونی اجرای هدفمند کردن یارانه ها، تجربه پنج سال اجرای آن وآشکار شدن دستاوردهای آن ضرورت دارد و ضمن بازخوانی اهداف سیاستگذاران از پیگیری قانونی با عنوان هدفمند کردن یارانه ها، باید میزان تحقق آن خواسته ها مورد ارزیابی قرار گرفته و از دستاوردهای این تجربه بزرگ و البته پرهزینه، در سامان بخشیدن به مدیریت امور از جمله مدیریت بازار انرژی کشور در برنامه ششم استفاده شود.

در ادامه این گزارش تلاش شده است ضمن به تصویر کشیدن روند برخی از شاخص ها و متغیرها قبل از اجرای هدفمندسازی یارانه ها، به تشریح برخی دلایل مطرح شدن موضوع هدفمند کردن یارانه ها پرداخته شود. به علاوه استدلال شده است که با توجه به ابهامات و اشکالات متعدد وارد بر منطق قانون هدفمند کردن یارانه ها، دستیابی آن به بسیاری از اهداف مورد نظر قانونگذار از ابتدا با تردید جدی روبه رو بوده است. موضوعی که امروز در عمل نیز به اثبات رسیده است.

در انتها نیز ضمن تاکید بر لزوم بازنگری جامع در قانون هدفمند کردن یارانه ها پیشنهاد شده است به منظور سامان بخشیدن به مدیریت بازار انرژی در کشور، نقشه راه دستیابی به وضعیت بهینه انرژی در بلندمدت تدوین گردد. مسیری که حافظ منافع ملی بلندمدت کشور در زمینه انرژی بوده و در عین حال این منافع را با دقت و شفافیت بیان کرده و راه های دستیابی به آنها را مشخص کرده باشد.

Go to TOP