تاریخ انتشار:20 مارس 2016در 6:12 ق.ظ کد خبر:920 تعداد بازديد: 141627 بازدید

اقتضائات بنیادین برنامه های توسعه

image_pdfimage_print

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، معاونت پژوهش های اقتصادی این مرکز با بیان این مطلب که تجربه تدوین ده برنامه توسعه در پیش و پس از انقلاب اسلامی و تصویب آنها در مجالس شورا و نتایج عموما ناکافی که از عملکرد این برنامه ها حاصل شده است ، هر فرد یا نهاد پژوهشی علاقمند را بر آن می دارد تا این موضوع را مسئله اصلی تحقیق خود بداند که چرا هنوز خود را توسعه نیافته می دانیم و اصولا با چه نگرشی و با چه رویکردی، می توان برنامه های توسعه آتی را به سامان تر کرد؟

به بیان دیگر نگرش نوین به اصلی ترین اقتضائات برنامه توسعه آتی کشور از چه قراری باشد تا بتواند ضمن توجه به تجارب دیگران و توفیقات ملی حاصل از برنامه ریزی ها، نسبت به کاستی ها و نواقص پیشین هوشیار و هشداردهنده بوده و حتی المقدور متناسب با رویکردهای آینده پژوهانه مسیری استعلایی را پیش روی کشور باز نماید، به نوعی که از این طریق امید و رفتار عقلایی در جامعه برای تحقق آرمان های انقلاب اسلامی و قانون اساسی کشور استمرار یابد.

پژوهش حاضر با رویکرد تحلیلی و توصیفی سامان یافته است. این تحقیق با مروری بر محتوای تلاش های کارشناسی پیشین ، ضمن ارائه پارادایمی جدید (با مفروضاتی متفاوت از قبل) به ضرورت برنامه ریزی توسعه پرداخته و نسبت به چیستی و لوازم و اقتضائات آن ارائه بحث می کند، به نوعی که اصلاح نظام تدبیر امور و تمهید پیش نیازهای نهادی تحقق یک برنامه خوب را متذکر می گردد. به بیان دیگر در پاسخ به مسئله تحقیق نتیجه می گیرد که دلیل اصلی عدم تحقق خواست تاریخی دولت و ملت ایران در دستیابی به توسعه ، سوء فهم از چیستی آن و بی توجهی به الزامات تحقق آن بوده است.

متن کامل گزارش:

Go to TOP